Spirometrie je fyziologický test měřící objem vzduchu, který pacient vdechuje a vydechuje v závislosti na čase. Provádí se u osob, které trápí respirační potíže, jako je sípavé dýchání (např. u asthma bronchiale), dlouhotrvající kašel či dušnost.
Měření hladiny vydechovaného oxidu dusnatého (FeNO) je další bezbolestná vyšetřovací metoda, která pomůže Vašemu lékaři při vyšetřování respiračních potíží spojených s astmatem a alergiemi.
Kožní prick testy (Skin Prick Test, SPT) patří k historicky nejstarším nástrojům alergologické diagnostiky. Provedení je jednoduché a bezbolestné. Na očištěnou pokožku předloktí naneseme kapky alergenových extraktů. Následně vyšetřující naruší povrch kůže v místě kapky plastovou lancetou a po 15-20 minutách provedeme odečet výsledku, přičemž pozitivní reakce se projeví vznikem kopřivkového pupenu. Vyšetření se provádí mimo sezónu alergika a je nutné neužívat/vysadit protialergické léky minimálně týden předem. Je vhodné zejména u vyšetření aeroalergenů jako jsou pyly, roztoči domácího prachu, plísně či srst a výměšky zvířat.
Vyšetření hladiny alergen-specifických IgE protilátek patří po SPT k hlavním nástrojům diagnostiky alergií. Je vhodné zejména u potravinových alergií či alergií na jed blanokřídlého hmyzu. Vyžaduje komplexní hodnocení zkušeným alergologem. V současné době máme k dispozici též moderní multiplexové in vitro metody, např. metodu ALEX (Allergy Explorer), která umožňuje stanovit v rámci jednoho vyšetření celkové a specifické IgE protilátky proti cca 280 extraktům alergenů (rostlinných, živočišných a chemických) či jejich molekulovým komponentám. Pomocí tohoto testu lze určit senzibilizační profil pacienta a rozlišovat primární a zkřížené alergie. O vhodnosti konkrétního vyšetření rozhodne Váš lékař na základě charakteru Vašich potíží, typu reakce a přidružených onemocnění.